4 października 2016

Lekarz jako pracownik – zagadnienia ogólne

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę oparte jest na przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, zwany dalej Kodeksem pracy lub w skrócie k.p.. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik – lekarz zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.). Podporządkowanie pracownika w procesie pracy, czyli wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy jest elementem charakterystycznym dla stosunku pracy.

Lekarz zatrudniony na podstawie umowy o pracę nie odprowadza samodzielnie podatku ani składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, robi to za niego pracodawca, będący płatnikiem. Lekarzowi przysługuje płatny urlop wypoczynkowy, jako pracownik objęty jest ochroną jaką przewiduje prawo pracy, np. przed dyskryminacją, ochroną stosunku pracy w razie macierzyństwa, o także ochroną związkową. Lekarz ma prawo do odprawy emerytalnej i rentowej, a także nagród jubileuszowych.

W postępowaniu odszkodowawczym o błąd w sztuce występuje tylko pracodawca, który w razie niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia może wystąpić wobec lekarza sprawcy szkody z regresem, ale do wysokości trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia (art. 119 i 120 k.p.). Wyjątkiem o tej zasady jest art. 122 k.p. zgodnie, z którym pracownik jest zobowiązany do naprawienia szkody w całej wysokości gdy wyrządził szkodę umyślnie. Pracownik umyślnie wyrządza szkodę nie tylko wtedy, gdy celem jego działania jest wyrządzenie szkody, ale również w sytuacji, kiedy, rozmyślnie naruszając obowiązki pracownicze, godzi się na jej powstanie

Poniżej zostaną przedstawione najistotniejsze kwestie dotyczące praw i obowiązków pracowników – lekarzy.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

-->